Kapat
  • PAYLAŞ
  • 501

Developer Hesapları Neden Kapatılır? Google Play

Anasayfa
Android Developer Hesapları Neden Kapatılır? Google Play
Developer Hesapları Neden Kapatılır

Developer Hesapları Neden Kapatılır gibi soruları genelde hesap kapatıldıktan sonra araştırılır. Yazımızı okuyorsanız önlem almanızı tavsiye ediyoruz. Google Play için bir uygulama veya oyun geliştirip o kadar emek verdiniz bir gün hiç beklemediğiniz bir şekilde Developer yönetiminden hesabınızdaki bazı uygulamalar askıya alındı veya hesabınız askıya alındı diye bir mail gelirse şaşırmayın.

Developer yönetimi gerçekten katı kurallar ve sert cezalar ile yönetilmektedir. Başta esnek bir kontrol mekanizması tarafından yaptıgınız uygulamaları kolayca Google Play’de yayınlamak bileceğinizi göreceksiniz.

Ama detayında yüzlerce kural ve şartları kabul edeceksiniz. Bir çoğumuz bunları okumuyor hızlıca es geçiyor. Bu kuralları tavsiyemiz iyice okumanız ve gerekli şartları sağladınız dan emin olmanızdır.

Developer Hesapları Neden Kapatılır?

1- Kopya Uygulama veya Oyun Yapmak

Mesela İnternet’ten hazır proje olarak bir uygulama veya oyun satın aldınız. Üstünde değişiklik yapıp kullanıma sundunuz. Logo, paket adı, uygulama ismi gibi değişmesi gereken her şeyi yerine getirdiniz. Bazı görsellerde değişiklik yapıp imzalayarak yayına sundunuz. Sonra bir süre sorunsuz bir şekilde kullanıcı ve bir kitleye ulaştınız. Google birden size ban attı. Bu durumla karşılaşan yüzlerce geliştirici var ve çok pişmanlar. 

Yukarıda açıkladığımız gibi kopya uygulamaları google yöneticileri ara ara kontrol etmektedirler. İlk yüklemede google algoritmaları testinden kolayca geçmektedir. Ama sonra normal yöneticiler uygulamaları ara ara test etmektedirler. Kopya içerik benzer içerikler ban sebebidir.

2- Birden Fazla Developer Hesabı Kullanmak

Size bir örnek verecek olursak, mesela aktif  kullandığınız ve uygulamalarınızın olduğu bir hesabınız var. Android Studio ve benzeri programlar ile oyun ve uygulamalarınızı yapıp imzalayıp apk olarak alıp Developer hesabınıza atıyorsunuz. Burada Google sizin hangi Bilgisayar Makine Adı, IP adresiniz ve Konum gibi özelliklerinize erişiyor. Aynı bilgisayarınızdan arkadaşınızın Developer hesabına giriş yaparsanız eğer google bunu tespit ediyor ve direk sizi devre dışı bırakıyor yani BAN atıyor.

3- Yanlış Bilgi Girişi ve Uygunsuz İçerik

Örneğin yaptığınız uygulamanızı yayınlarken Google Play‘e yüklerken size bazı sorular ve testler sunuyor. Hepsini eksiksiz ve gerçek bilgileri vererek yapmanız gerekiyor. Mesela reklam yok diye seçerseniz ve uygulamanıza bir reklam eklerseniz denetimler sırasında uygulamanız askıya alınır. İçerik ve sertifikaları alırken size sorulan testlere uygunluk dışı bir içerik bulunur ise yine hesabınızı askıya alacaktır.

Lütfen çeşitli soru ve önerilerinizi bize yorum ile aşağıya yazın. Daha fazla detay için Geliştirici Politika Merkezi içerikleri için Buraya Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir